Chcesz zadbać o bezpieczeństwo finansowe swoje i swoich bliskich? Naucz się, jak prawidłowo kupować akcje na giełdzie, by zyskać realne pieniądze na obrocie aktywami. Na wstępie uspokajamy – gra na giełdzie nie jest tak skomplikowana, jak mogłaby się wydawać. Co nie znaczy, że nie warto odpowiednio przygotować się do korzystania z jej zasobów. Pokażemy Ci, jak krok po kroku zabrać się za pierwszą inwestycję w akcje.
Krok 1: Czy kupowanie akcji na giełdzie jest dla Ciebie?
Podstawowe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, zawarliśmy w powyższym nagłówku. Rozsądna i logiczna odpowiedź brzmi zwykle „tak”, choć trzeba pamiętać, że nie każdy odnajdzie się w realiach giełdowych. Sytuacja na rynkach jest bardzo dynamiczna, a obserwowanie dogodnych inwestycji wymaga nieco zaangażowania.
Na szczęście w Internecie można znaleźć sporo narzędzi, które ułatwiają początkującym inwestorom poruszanie się po kwestii, jak prawidłowo kupować akcje. Warto dać sobie szansę, gdyż inwestycje w akcje to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie swoich pieniędzy w formie aktywów.
Krok 2: Jak prawidłowo kupować akcje, to tylko z brokerem
Najsprawniejszy i najłatwiejszy sposób, by prawidłowo kupować akcje online, to przy pomocy internetowego brokera. Od razu po rejestracji konta osobistego można przejść do inwestycji w ramach aktywów, które Cię interesują. Zazwyczaj brokerzy internetowi wspierają zakup i sprzedaż w ramach poniższych kategorii:
- Akcje – współwłasność części majątku spółki akcyjnej.
- Indeksy – rodzaje wskaźników przedstawiających zmieniające się ceny i tendencje rynkowe.
- Metale – możliwość handlu metalami szlachetnymi (złotem, srebrem, platyną, itp.).
- Surowce energetyczne – kupno i sprzedaż ropy naftowej, gazu ziemnego, etanolu, itp.
- Towary miękkie – handel towarami, jak zboże, przyprawy, owoce, kakao, kawa, itp.
- Forex – inwestycje w ramach międzynarodowego rynku wymiany walut.
Rejestracja na platformie brokera online nie należy do najtrudniejszych, gdyż wystarczy kilka podstawowych danych oraz ich weryfikacja. Zwykle do wyboru są możliwości handlowania przy pomocy mailingu lub transferów elektronicznych. To znacznie ułatwia podejmowanie decyzji handlowych, co jest ogromną zaletą dla początkujących inwestorów.
Krok 3: Zdobądź potrzebą wiedzę i zacznij kupować akcje
Kluczem do sukcesu, gdy zdecydujesz się prawidłowo kupować akcje, jest odpowiednia znajomość realiów rynkowych. Warto poświęcić trochę czasu na analizy firm, towarów czy walut, w które zamierzasz inwestować. Mowa tu nie tylko o podstawowych pojęciach (jak ask, bid czy spread), ale również o zaznajomieniu się ze specyfiką danych aktywów.
Pamiętaj, że chcąc prawidłowo kupować akcje, należy nastawić się na optymalizację i dywersyfikację swojego portfolio. Jest to istotne, gdyż rozbudowane kierunki inwestycyjne pozwalają sprawnie dokonywać decyzji w ramach kupna akcji.
Gdy odpowiednio przygotujesz się do inwestycji według powyższych wytycznych, możesz przejść do kupna swoich pierwszych akcji