Jak pracować z analizą techniczną?

Każda osoba, która zastanawia się nad giełdowymi inwestycjami powinna posiadać przynajmniej minimalną wiedzę na temat tego, jak ten rynek działa. Niesamowitą wartość niosą ze sobą takie narzędzia, jak analiza techniczna, która na podstawie danych rynkowych, pomaga nam przewidzieć ruch cenowy akcji. Dlaczego jeszcze warto się analizą techniczną zainteresować i w jaki sposób z nią pracować?

Co to jest analiza techniczna?

To narzędzie, które służy do przewidywania ruchu cen akcji lub waluty, bazując na danych rynkowych. Założenie jest bowiem proste. Zarówno kupno, jak i sprzedaż odkrywają kluczowe informacje dotyczące tego, jaka jest rzeczywista wartość rynkowa papierów wartościowych w obrocie.

Dzięki tej metodzie, da się stwierdzić, jaka będzie przyszła akcja cenowa. Co więcej, analiza techniczna jest obok analizy fundamentalnej, jedną z najważniejszych metod badania rynku. Stosują ją handlowcy i inwestorzy z całego świata, aby zaoszczędzić czas i zmaksymalizować swoje zyski. Analiza techniczna pozwala określić, jaki jest dobry poziom cen wejścia kupna.

W tym celu analizuje się najróżniejsze wykresy cen. Bierze się tutaj pod uwagę głównie ramy czasowe oraz pewne dane techniczne – ustalane już dość indywidualnie według preferencji inwestora. Ramy czasowe wahają się od jednej minuty do aż rocznych przedziałów. Oczywiście, istnieje możliwość dokładnego ustalenia, w jakim obrębie czasowym analiza techniczna ma się de facto odbywać.

Analiza techniczna a wykresy

Analiza techniczna a wykresy

Celem analizy technicznej jest zobrazowanie rzeczywistej sytuacji rynkowej i w rezultacie przewidywanie przyszłej ceny akcji. Dane ściągane są bezpośrednio z wykresów, które pełnią tutaj bardzo istotną funkcję. Jednym z typów takich wykresów są tzw. wykresy świecowe, które powstają z akcji cenowej w danym odstępie czasu dla konkretnego przedziału czasowego. W rezultacie, analiza techniczna jest łatwiejsza w użyciu niż w przypadku tradycyjnych wykresów słupkowych. Analityk dostaje bowiem do rąk wykres złożony z obrazów i wzorów, co jest znacznie bardziej czytelne.

Bardzo ważne są również wskaźniki techniczne. To one mają pomóc inwestorom w podejmowaniu decyzji zakupowych lub sprzedażowych. Mowa tutaj o tzw. średnich kroczących, które jako wskaźnik techniczny determinują wybór odpowiedniej strategii handlowej.

Aby osiągnąć jeszcze wyższą skuteczność stosuje się również inne wskaźniki, takie jak Poziomy Fibonacciego czy wskaźniki pędu. Należy jednak mieć świadomość, że nie ma idealnej analizy technicznej, która zagwarantuje 100% dokładności. Oczywiście, wszystko zależy też od tego, w jaki sposób dana analiza zostanie przygotowana. Jeden błąd lub jedno małe przeoczenie może bezpośrednio wpłynąć na zakładany wynik i podjęcie złej decyzji inwestycyjnej.

To tylko pokazuje, jak skomplikowanym procesem są inwestycje giełdowe i jak ważne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy przed rozpoczęciem swojej przygody w tym segmencie rynku. Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił “na ślepo”, ale ryzyko jest stosunkowo wysokie. W kwestii analiz technicznych lub fundamentalnych najlepiej zgłosić się do specjalistów, którzy za opłatą przygotują dla nas wszystkie gotowe dane. Dopiero na bazie takich informacji, powinniśmy przystąpić do działań inwestycyjnych.  

Dodaj komentarz