Handel określa proces wymiany towarów czy praw na pieniądze lub inne dobra. Na tym się jednak zatrzymajmy i zastanówmy się czym dokładnie jest handel, jak się ma do inwestowania i jak się odbywa w obecnych czasach. Czym jest platforma inwestycyjna? Jak korzystać z niej mądrze? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat inwestowania bez wychodzenia z domu.
Czym dokładnie jest handel?
W tym tekście będziemy się odnosić do handlu w kontekście zakupu i sprzedaży akcji, obligacji i innych papierów wartościowych. Czyli mamy już definicję. Takiej wymiany można dokonywać w wielu miejscach – możesz kupować akcje w Twoim kraju, ale też na rynkach innych państw, rozsianych po całym świecie. Możesz kupić akcje jednej spółki albo spróbować nieco zdywersyfikować swój portfel i zainwestować w kilka firm. Wybór należy do Ciebie.
Jak transakcje inwestycyjne odbywają się obecnie?
Jeśli masz zamiar kupić akcje, musisz albo otworzyć rachunek maklerski w wybranym przez siebie banku (wiele z nich oferuje taką możliwość), albo skorzystać z usług platform inwestycyjnych, których na rynku również jest dość sporo. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego wybieraj rozważnie.
Jednym z najważniejszych czynników, który warto wziąć pod uwagę jest wysokość prowizji. Warto się zastanowić czy planujesz dokonywać szybkich transakcji. Jeśli nie, wysokość prowizji może zejść na nieco dalszy plan.
Czym jest platforma transakcyjna?
Aby handlować akcjami musisz operować środkami finansowymi, zatem nic dziwnego, że wymagane jest połączenie się w tym celu z Twoim kontem bankowym. Platforma inwestycyjna to aplikacja, której zadaniem jest uproszczenie procesu wymiany akcji. Pomaga też zarządzać portfelem, monitorować aktualny wynik finansowy czy kursy (co może stać się obsesją, dlatego uważaj, by nie robić tego zbyt często) lub dzielić się wynikami z innymi inwestorami. Co więcej, możesz też zainwestować w inne aktywa przy użyciu popularnych platform, takie jak metale czy kryptowaluty.
Platforma inwestycyjna – sprawdzone rozwiązania
Platformy inwestycyjne zostały stworzone po to, by ułatwić Ci inwestowanie. Jednak to nie jest ich jedyny cel – głównie liczy się zarobek producentów. Z tego powodu wielu doświadczonych inwestorów zaleca dobre przemyślenie zakupu przed dokonaniem transakcji. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko przedwczesnej sprzedaży instrumentu, czyli uiszczenia kolejnej prowizji.
Kolejna rada dotyczy tego, by nie poświęcać nadmiernej uwagi portfelowi, jeśli inwestujesz pasywnie. Dzięki takiemu zachowaniu możesz uniknąć obawy, związanej z niewielką zmianą kursu na niekorzyść. Sprawdzaj rzadziej, a Twój sen z pewnością będzie lżejszy.
Zalecamy też zdobycie co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu zarządzania finansami przed rozpoczęciem inwestowania poważniejszymi środkami.