Bitcoin – inwestycja długoterminowa

Wielu z nas słyszało o Bitcoinie i innych kryptowalutach. Są to aktywa, które stanowią jabłko niezgody między inwestorami – jedni je kochają, inni nienawidzą. Ale zastanówmy się czy inwestycja w kryptowaluty może być opłacalna na dłuższą metę. Zatem zaczynajmy: Bitcoin – inwestycja długoterminowa!

Bitcoin i inne kryptowaluty

Obecnie na rynku kryptowalut znacznie przoduje Bitcoin. Wyprzedza stawkę zarówno pod kątem czasu notowań, jak i wartości. W listopadzie 2021 osiągnął swój rekord dotychczasowej wartości, który wyniósł ok. 65 000 dolarów amerykańskich za jednostkę. Niezły wynik, prawda?

inwestycja długoterminowa

Jednak niewiele później, już w styczniu bieżącego roku, stracił prawie połowę z tego, przyprawiając inwestorów liczących na dalsze wzrosty o duży ból głowy. Jak widzisz, inwestowanie w Bitcoina jest jak jazda na kolejce górskiej – nie obejdzie się bez sporych wzrostów i spadków. Sztuką jest odpowiednie wybranie właściwych momentów na wejście i wyjście z kolejki.

Bitcoin – inwestycja długoterminowa

Inwestycja zwykle uchodzi za długoterminową, jeśli planujesz utrzymać ją przez ponad 12 miesięcy, jednak często spotyka się podejście, które zakłada ciągnięcie inwestycji w nieskończoność. Bitcoin w przypadku bardzo długiej inwestycji mógł przynieść jak dotąd niebotyczne zyski – na przestrzeni 5 ostatnich lat (03.2017 – 03.2022) podniósł swoją wartość prawie 40-krotnie. Jeśliby wybrać listopad ubiegłego roku, zwrot z takiej inwestycji osiągnąłby 544%, co dałoby około 40% każdego roku. Są to liczby, które zachęcają do lokowania kapitału w tych aktywach.

Inwestycja

 

Jednak kto mógł wtedy wiedzieć jak zachowa się rynek? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Potrafisz powiedzieć, jak będzie wyglądała sytuacja za 5 lat? Jeśli nie, to zapewne jesteś w tej samej sytuacji, w której znajdował się szczęśliwy inwestor sprzed 5 lat.

Kryptowaluty to aktywa, które trudno analizować tradycyjnymi metodami, stąd przewidzenie ich zachowania w przyszłości nieco przypomina loterię. Jeśli uda Ci się trafić, zyskasz wiele. Natomiast ryzyko straty jest stosunkowo wysokie, dlatego mimo wszystko zalecamy ostrożność przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz